Suriye vatandaşları ile yakınlarının aile birleşimi için Online Randevu Sistemine hoş geldiniz!
Geçerli bir randevu talebinde bulunabilmek için lütfen aşağıdaki uyarıları dikkate alınız:

 • Bu web sitesi üzerinden yalnızca Suriye vatandaşları istisnai olarak koruma statüsü tanınmış Suriye vatandaşlarının yanına gitmek üzere aile birleşimi amaçlı vize başvurusu için randevu talebinde bulunulabilir.
 • Koruma Statüsünde bulunan kişinin yanına aile birleşimi talepleriniz için, lütfen aşağıdaki Web sitesinden kayıt açınız: https://service2.diplo.de/rktermin/extern/choose_realmList.do?request_locale=de&locationCode=subs
 • Diğer tüm vize kategorileri için iDATA Çağrı Merkezini arayınız.
 • Tüm bilgiler doğru ve eksiksiz olarak girilecektir. Vize bürosuna giriş kontrolü sırasında veriler karşılaştırılır; eksik ya da doğru olmayan beyanların saptanması halinde kişi vize bürosuna alınmaz.
 • Kaydedilen randevu talebi sonradan değiştirilemez. Bu, hatalı girilen bilgiler için de geçerlidir. Böyle durumlarda, önceki randevu talebinin iptal edilmesi ve yeni bir talepte bulunulması gerekmektedir.
 • Randevu talebinin doğru ve eksiksiz yapılmasının sorumluluğu sadece size aittir. Randevu talebinizi bir acentaya yaptıracak olursanız, acentanın hatalarının sorumluluğunu da üstlenmiş olursunuz. Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilciliklerinin vize bölümlerine, vize işlemleri için acenta görevlendirilmemesi konusuna önemle dikkat çekerler. Tüm başvuru işlemleri, üçüncü şahısların yardımına ihtiyaç duymadan kendi yapabileceğiniz şekilde düzenlenmiştir.
 • Türkiye’de vize işlemleri konusundaki anlaşmalı kurumlarımız sadece iDATA şirketi ile Uluslararası Göç Örgütü’dür (IOM).
 • Başvuru için randevu talebinizi lütfen sadece iDATA üzerinden yapınız.
 • Vize bürosundaki görüşmeniz için başvuru evrakının hazırlanmasında IOM’dan ücretsiz destek alabilirsiniz. Vize bürosundaki randevunuza gelmeden önce, başvuru belgelerinizin eksik olup olmadığını IOM bürolarında kontrol ettirebilirsiniz. Böylece vize başvurunuzun daha hızlı işlem görmesini sağlarsınız. Bu konudaki diğer bilgilere SSS’dan ulaşabilirsiniz.
 • Randevu talebi, İkamet Kanununun 29. madde 2. fıkrasında belirtilen müddet içinde yapılması gereken süre koruyucu aile birleşimi bildiriminin (timely notification) yerine geçmez. Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı, koruma statüsündeki Suriye vatandaşlarının aile birleşimleri için bir web sayfası hazırlamıştır. Bu sayfadan, süre koruyucu aile birleşimi bildirimi online yapılabilir. Randevu talebinizi tamamladıktan sonra, söz konusu sayfaya ilişkin ayrıntılı bilgiye ve sayfanın linkine ulaşabilirsiniz.
 • Bir randevu talebinde bulunduktan sonra, vize başvurusundan vaz mı geçtiniz? Bu durumda diğer başvuru sahiplerini de gözeterek, bu web sayfası üzerinden lütfen vize talebinizi iptal ediniz!
 • Daha iyi okunabilirlik nedenleriyle, dişi formunun ek ifadeleri aşağıdan kaldırılmıştır. Eril formun kullanımı cinsiyetten bağımsız olarak anlaşılmalıdır.

Randevu işlemine başlamadan önce, sürece ilişkin ayrıntılı bilgi istiyorum.
https://nationalvisagermany.idata.com.tr/tr/faq